Fiio, piyasaya sunduğu birçok ürün nedeniyle yoğun bir 2023 yılı geçirdi ve Çinli ses üreticisi bu yıl herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Fiio’nun geçen yıl tanıtılmasının ilginç yanı, birçok yeni kategoriye girmesi ve bu trendi, yerleşik DAC’ye sahip mekanik klavye olan KB3’ün piyasaya sürülmesiyle 2024’te sürdürmesi.
KB3 geçen yılın sonlarında piyasaya çıktı ve Fiio’nun masaüstü portföyünün oluşturulmasında FT3 ve FT5 kulaklıklara katıldı. Mekanik klavye pazarı hiç bu kadar güçlü olmamıştı ve çok sayıda özelleştirmeye sahip, contaya monteli bir klavye istiyorsanız düzinelerce harika seçenek var. Fiio, karışıma bir DAC ekleyerek KB3’ü önemli ölçüde farklılaştırmayı amaçlıyor.
Fiio bu yolu seçmeye karar veren tek marka değil: Geçen yıl Moondrop da DAC’li bir klavyeyi piyasaya sürdü. Ancak Fiio tamamen farklı bir ölçekte çalışıyor ve KB3 bütçe segmentini hedefliyor. Klavye Amazon’da 149 dolara satılıyorve bu, mekanik bir klavye için çok fazla olsa da, DAC’ın dahil edilmesi, onu pek fazla paralelliği olmayan ikisi bir arada bir klavyeye dönüştürüyor.
Başlamadan önce marka hakkında birkaç söz söyleyelim. KB3, tıpkı KA1, KA2, KA3, KA5, KA11 ve KA13 DAC’ler ve JT1 kulaklıklar gibi Jade Audio etiketi altında satılmaktadır. Jade Audio ürünleri daha genç bir kitleye yöneliktir ve amaç, paranın karşılığını iyi bir şekilde sunmaktır. Jade Audio şemsiyesi altında markalanan ürünlerin çoğunu test ettim ve henüz tavsiye etmediğim bir ürünle karşılaşmadım: özellikle 29 dolarlık KA11 DAC donanım kilidi olağanüstü.
Birazdan DAC’ın görünümünden bahsedeceğim ama önce KB3’ün klavye olarak nasıl bir performans gösterdiğine bir göz atalım. Günlük şoförüm Angry Miao’nun gülünç Cyberboard R4’ü; klavyenin benzersiz bir tasarımı var ve fiyatı 750 dolar. KB3 çok daha sade bir tasarıma sahip ve anahtarsız kuruluma sahip olduğunuz düşünüldüğünde daha küçük.
Üst plaka alüminyumdan yapılmıştır ve K9 Pro DAC ve diğer üst düzey Fiio ürünleriyle aynı fırçalanmış metal yapıya sahiptir. Diğer contaya monte klavyeler gibi KB3 de kasa içindeki ses rezonansını azaltmak için iki katman ses emici köpük ile birlikte silikon contalar ve bir sönümleme katmanı kullanır.
KB3 hiçbir yerde daha iyi conta montajlı klavyelerin bir özelliği olan aynı düzeyde yaylanma özelliğine sahip değildir. Keychron Q1 Pro. Başka bir şey olmasa da, normal bir mekanik klavye kadar sağlamdır ve Fiio conta tasarımı kullandığını açıkça belirtmemiş olsaydı, bu gerçek bariz olmayacaktı.
Başka bir kelime oyunu malzeme seçimiyle ilgilidir; KB3 plastik bir alt kasa kullanıyor ve bu segmentteki tamamen metal tasarımların kullanıldığı diğer mekanik klavyelerle aynı hissi vermiyor. Bununla birlikte, yapım kalitesiyle ilgili herhangi bir sorun bulamadım.
Fiio tasarımında aşırıya kaçmamış ve KB3’ün fantastik görünen minimalist bir estetiği var. Tek tasarım dokunuşu, sağ tarafta bulunan kırmızı vurgulu ses düğmesidir ve F12 tuşunun yanındaki küçük Fiio logosu dışında herhangi bir markalama almazsınız.
Tuş başlıkları gösterinin gerçek yıldızlarıdır; Fiio, RGB aydınlatma efektlerinden en iyi şekilde yararlanan şeffaf bir tasarım sunar. Tuş başlıkları mat bir yüzeye sahiptir ve kullanımı harikadır ve eğer varsa, onları Cyberboard’da standart olarak gelen Glacier tuş başlıklarına tercih ederim. Tuşlar, F ve J yön tuşları üzerindeki göstergelerle birlikte standart OEM profilini kullanır ve şeffaf tasarım, ışığı dağıtma konusunda mükemmeldir.
Fiio, KB3’ü Gateron’un sarı G Pro 3.0 anahtarlarıyla bir araya getiriyor ve bunlar mükemmel bir uyum sağlıyor. Doğrusal anahtarların kullanımı bir zevktir ve 2 mm ön hareket ve 4 mm toplam hareket ile birlikte yüksek bir çalıştırma noktasına (50 g) sahiptir. Gateron Box Ink V2 Black ve Oil King anahtarlarını son 12 ayda yoğun bir şekilde kullanan sarı G Pro 3.0’ın kesinlikle sunabileceği çok şey var.
Daha pahalı Gateron anahtarlarıyla aynı yumuşak dokunuşa sahip değil ancak KB3’ün içinde inanılmaz derecede iyi dayanıyor. Doğrusal anahtarın verdiği histen hoşlanmıyorsanız veya başka bir şey kullanmak istiyorsanız bunları kolayca değiştirebilirsiniz.
Diğer sayısal tuş takımı olmayan modeller gibi KB3’te de toplam 81 tuş bulunur; özel bir sayısal tuş takımınız yoktur ve gezinme tuşları Ekle, Sil, Sayfa Yukarı ve Sayfa Aşağı ile sınırlıdır. Klavyenin VIA entegrasyonuna sahip olduğunu görmek beni heyecanlandırsa da aslında yazılıma bağlanmıyor. Klavye, VIA cihaz listesinde görünüyor ancak bağlanmıyor, bu nedenle tuşları özelleştiremedim ve RGB aydınlatmayı ayarlayamadım.
Bununla birlikte, klavyenin önceden ayarlanmış birçok RGB aydınlatma efekti vardır ve RGB LED’lerin parlaklığını ayarlayabilir veya bunları tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Fiio, ikincil efsanelerle iyi bir iş çıkardı ve RGB efektlerini F1 – F4 tuşları aracılığıyla değiştirebilir ve müzik çalmayı ayarlamak için F9 – F12 tuşlarını kullanabilirsiniz.
Klavye çıkarılabilir bir USB-C kablosuyla bağlanıyor ve hoşuma giden şey, iki adet USB-A geçiş bağlantı noktasına sahip olmanız, yani diğer aksesuarları bağlamak istiyorsanız bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.
Ses tarafına gelince, KB3’ün sol tarafında iki bağlantı noktası vardır: 3,5 mm tek uçlu konektör ve 4,4 mm dengeli konektör. Bir SG Micro SGM8262 amplifikatörüyle birleştirilmiş bir Cirrus Logic CS43131 DAC çipi kullanır ve PCM ve DSD256’da 384kHz/32-bit’e kadar işler.
DAC’nin 32Ω’da 3,5 mm bağlantı noktası aracılığıyla 170 mW sağlaması ve 32Ω’da dengeli 4,4 mm bağlantı noktası aracılığıyla 550 mW’a ulaşmasıyla güç sıkıntısı yaşanmıyor. KB3, piyasadaki tüm IEM’leri ve zorlu kulaklıkları çalıştırabilir ve onu Fiio’nun FT3 kulaklıkları ve JH5 monitörleriyle kullandım ve dayandı.
Son 18 ayda Fiio tarafından piyasaya sürülen her DAC’yi test ettim, dolayısıyla markanın akort ve ses özelliklerine aşinayım. KB3, ses açısından KA13 ile pek çok benzerliğe sahip ve aynı donanımı paylaştıklarını düşünürsek bu şaşırtıcı değil. DAC, geniş bir ses alanıyla temiz bir ses sunar ve genel olarak iyi dinamikler elde edersiniz.
KB3, herhangi bir tizlik belirtisi olmadan doğal orta tonlar ve net yüksek tonlarla birleşen, keyifli, canlı bir alt uç sağlama eğilimindedir. Genel olarak, zorlu kulaklıkları çalıştırırken aynı zamanda sürükleyici ses sunabilen bir şey istiyorsanız, birlikte verilen DAC mükemmel bir seçimdir.
Sonuçta KB3, iki niş alanı tek bir üründe birleştiren benzersiz bir tekliftir. Kendi başına iyi bir mekanik klavyedir ve bir DAC’nin dahil edilmesi onu çok daha çekici kılmaktadır. İkisi bir arada cihaz olduğundan bu kategoride rakipsizdir.